• Turlarda ara

  • Tur kategorisi

  • Yola çıkılan şehir

Uçaklı Kars ve Erzurum Turu


Uçaklı Kars ve Erzurum TURU

3 GÜN 2 GECE / Kars Park Otel Konaklama
ERZURUM KARS ARASI TREN YOLCULUĞU

03 Ocak 2020

Hareket Noktaları;

KÜÇÜKKUYU, ALTINOLUK, AKÇAY, EDREMİT, BURHANİYE, GÖMEÇ, AYVALIK, BALIKESİR(MERKEZ)

1.GÜN: Saat 02:00 Akçay’dan hareket.  İzmir Adnan menderes  havalimanından saat 07:45 uçağı ile Kars’a uçuyoruz. Kars’a havalimanına varıyoruz. Bagaj işlemlerinin ardından bizi bekleyen aracımıza biniyoruz. Kars Merkezde ilk olarak Türkiye’ de en çok tabyanın olduğu 46 tabyaya sahip ve en önemlisi Ruslar’ ın bir gece baskınında 600 kişilik bir tabur askerin şehit edilmesi ve yakın çatışmalar nedeniyle duvarlarının kanla kaplanması üzerine ‘Kanlı Tabya’ adı verilmiş olan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ ni ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile yürüyerek Kars Kalesi’ne çıkıyoruz. 12 yy’dan kalma bu güzel kale özellikle Osmanlılar döneminde ciddi yenileme geçirmiş olan bu yapıyı geziyor ve buradan Kars manzarasını fotoğraflama imkânı buluyoruz. Harakani Külliyesini ziyaret ediyoruz ardından 12 Havari Kilisesi gezimizi yapıyoruz. Ermeni Mimarisinin güzel örneklerinden olan bu yapı günümüzde Kümbet Cami olarak kullanılmaktadır. Kubbe etrafındaki 12 havariyi betimleyen kabartmalar gerçekten ilgi çekicidir. Daha sonra Kars Çayının üzerine yapılmış olan Taş Köprü’yü geziyoruz. Namık Kemal’in dedesiyle bir süre yaşadığı ve ilk şiirlerini kaleme aldığı bilinen evi ziyaret ediyoruz. Rus işgali sırasında yapılan ve günümüze hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını göreceğiz ( Vilayet konağı, Defterdarlık binası, Belediye Binası, Hekim evi) gezimiz sonrasında otelimize yerleşme.

KONAKLAMA: KARS PARK HOTEL

2.GÜN Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay’ın yanı başında kurulan ve yüzyıllar boyunca canlı bir ticarete sahip olan Ani’ye geçiyoruz. Aziz Prktich Kilisesi, Resimli Kilise (Tigran Honents),Büyük Katedral (Fethiye Cami), Kervansaray, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Ebu-l Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece bir kaçı, yapılan anlatımlar ardından, Türkiye’nin en doğusundaki Tarihi kenti son bir defa daha fotoğrafladıktan sonra Doğu Anadolu’nun en yüksek gölü olan Çıldır gölüne varıyoruz göl kenarın da Kar kızaklarıyla kızak turu yapıyoruz sonrasın da öğle yemeğimizi yiyoruz. Kars merkeze dönüyoruz ve otelimize gidiyoruz.

KONAKLAMA: KARS PARK HOTEL

3.GÜN: Sabah erken otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz Kars Garına gidiyoruz Saat 08:00 Erzurum’a giden trene biniyoruz 4 saat sürecek yolculuğumuzda Anadolu’nun kış mevsimde yaşadığı güzellikleri görme imkânını bulacağız. Erzurum garında indikten sonra ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. İlhanlı döneminden kalma Yakutiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Çifte Minareli Medrese ile tüm Anadolu’nun en heybetli yapılarından birini görme ve fotoğraflama imkânı bulacağız. Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı sayılan karışımın en güzel örnekleri olan Üç Kümbetleri ziyaret ediyoruz. Kongre binasını ziyaret ettikten sonra Günümüzü meşhur oltu taşı ve bu taştan yapılma eserleri görüp alışveriş yapabileceğimiz Taş Han ziyaretimiz ile turumuzu sonlandırıyoruz. Erzurum Havalimanı’na hareket ediyoruz. Saat 21:05 uçağı ile İstanbul Sabiha gökçen havalimanına uçuyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımız ile Akçay’a gidiyoruz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir