• Turlarda ara

  • Tur kategorisi

  • Yola çıkılan şehir

KONYA MEVLANA ŞEB-İ ARUS VE KAPADOKYA TURU


KONYA Şeb-i Arus ve Kapadokya TURU

2 GÜN 1 GECE / 9-10 ARALIK 2017

Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri

Hareket Noktaları;

KÜÇÜKKUYU, ALTINOLUK, AKÇAY, EDREMİT, BURHANİYE, GÖMEÇ, AYVALIK, BALIKESİR(MERKEZ)

1. Gün: Saat 19:00 hareket. Yol güzergâhında gerekli molalar sonrası konya’ya yolculuğumuz devam ediyor.

2.GÜN: (Konya–Alaattin Cami–Mevlana Müzesi-Şeb-i Arus)

Sabah yolda ekstra alacağımız kahvaltının ardından Anadolu Selçuklu Devleti’nin Başkenti Konya’ya varış. Gezimize dergâh zamanından bu yana koruma altına alınan Mevleviliğe ait eserlerin bulunduğu Mevlana Müzesi ( 1278 Tarihli Mesnevi’nin ilk sayfası, Hz Mevlana Sandukası, Yavuz sultan selim Şadırvanı, Çelebi Mezarları )ile başlıyoruz. Tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunundan önce dergâh olarak hizmet veren yapı, bugün Mevlana Hazretlerinin türbesinin bulunduğu ve eski Mevlevi kültürünün sergilendiği bir müze olarak ziyaret ediliyor. Sonrasında şehrin merkezinde bulunan ve birçok tarihi eserin içinde bulunduğu Allaaddin Tepesi, Alaaddin Camii, Selçuklu Saray kalıntısı gezilerimizi tamamladıktan sonra Mevlana Hazretlerinin en yakın arkadaşı Şems-i Tebrizi türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki ziyaretimizin ardından Selçuklu Sultanı II. İzzettin Keykavus zamanında Emir Celalettin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılan, eskiden gökyüzü araştırmalarının yapıldığı 1955 yılından itibaren Karatay Cini eserleri Müzesi olarak kullanılan Karatay Medresesi ni geziyoruz. öğle yemeğimiz için serbest zaman veriyoruz. Buradan hareketle; Büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvıfı Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü anma törenleri dâhilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere salona gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği Sema Töreninin ardından Ardından Kapadokya bölgesine doğru yolculuğumuz başlayacak. Akşam yemeği ve konaklama Kapadokya otelimizde.

3.GÜN: (Göreme Açık Hava Müzesi – ÜRGÜP – Peri Bacaları – Dervent Vadisi – Üç güzeller )

Sabah kahvaltısı sonrasında eski adıyla Korama bugünkü adıyla Göreme Vadisi içinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek üzere hareket ediyoruz. Müze içerisindeki muhtelif kiliseler (Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Çarıklı Kilise), yemekhane, mutfak, kiler, şaraphane göreceğimiz yerler arasında. Ürgüp içinde yapacağımız panoramik tur sonrasında şarap mahzenlerini ziyaret ediyoruz. Daha sonra ise şapkalı peribacalarının en güzel örneklerinin bulunduğu, aynı zamanda bütün Kapadokya Bölgesi’ nin panoramik manzarasının izlenebildiği Üçgüzeller Mevkii’ nde verilecek fotoğraf ve gezinti molası ile turumuza devam ediyoruz. Asmalı Konak dizisinin de çekildiği, Rum mimarisinin en iyi örneklerini görebileceğimiz Mustafapaşa Köyü’ nü gördükten sonra bölgenin en yüksek noktası olan, muhtelif dönemlerde savunma amaçlı olarak kullanılmış ve tamamı doğal olarak oluşmuş bir kaya bloğunun oyulması ile Hitit Dönemi ile Ms.9.YY arasında ortaya çıkmış olan Uçhisar Kalesi’ni dışarıdan fotoğraflayarak, Uçhisar’da bulunan bölgeye ait yöresel baharat ve yemişlerin tanıtıldığı sergide alışveriş imkânı buluyoruz. Devamında değişik şekillere benzetilen peribacalarının bulunduğu Dervent Vadisi’ni geziyoruz. Ardından dönüş yolculuğuna başlayarak akşam saatlerinde siz sayın misafirlerimizi diğer turlarımızda tekrar görüşmek üzere aldığımız noktalara bırakıyoruz.
Rezervasyonunuzu bize ilettikten sonra, ekip arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek hem sizleri bilgilendirecek hem de onayınızı alacaklardır.
Bu nedenle size ulaşabilmemiz için bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmenizi rica ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir