• Turlarda ara

  • Tur kategorisi

  • Yola çıkılan şehir

GAP TURU 8 Gün 7 Gece


 GAP TURU

20 Ekim 2018

ADANA – ANTAKYA – GAZİANTEP – HALFETİ  HARRAN – ŞANLIURFA (göbekli tepe)  – MARDİN  MİDYAT  HASANKEYF   ADIYAMAN – NEMRUT DAĞI   KAHRAMANMARAŞ

8 GÜN 7 GECE ( 6 GECE KONAKLAMALI) 4 VE 5 YILDIZLI OTELLER

1.GÜN: HAREKET

Saat 19:00 hareket. Yol güzergâhında gerekli molalar veriyoruz.

2.GÜN:

Sabah yol güzergâhında dinlenme tesisinde alacağımız kahvaltı sonrasında Pazarcık – Gölbaşı üzerinden Kahramanmaraş’a varıyoruz. K.Maraş’da panoramik şehir turu attıktan sonra günümüzde Mado Dondurmaları olarak bilinen işletmenin doğuş noktası olan Yaşar Pastanesinde dondurma molası veriyoruz. Atatürk Barajına doğru hareket ediyoruz. Türkiye’nin medar-ı iftiharı Atatürk Barajı’na hareket ediyoruz. İnşaatı sırasında ölenlerin anısına yapılmış olan Şehitler Anıtı’nı ziyaret edip, Seyir Terasından barajı ve baraj gölünü gördükten sonra hareketle ortalama 45 dakikalık yolculuk sonrası Adıyaman’a ulaşıyoruz. Bizleri bekleyen minibüslere binerek Kommagene Krallığı’nın kraliçe ve prensesleri için yapılan Karakuş Tümülüsü’ne hareket ediyoruz. Dört yöne bakan dört stenli gördükten sonra Roma İmparatorluğu’ettiği Cendere Köprüsü’nü görerek Kartal Yuvası’nı andıran Kommagene Krallığı’nın kutsal kraliyet tapınaklarının ve idare binalarının bulunduğu Arsemia Antik Kenti’ne vararak Anadolu’nun en büyük kaya yazıtlarından birisini de girişinde barındıran Hierotezyon ve üzerinde ünlü Tanrı-Kral Tokalaşma Sahnesi ( Antiochos-Heracles ) ’ni görerek ayrılıyor ve yolumuza yine minibüslerimizle devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir minibüs yolculuğu ardından araçlarımızdan ayrılarak yaya olarak Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. İlk olarak Doğu Terası’nda bizleri bekleyen Tanrı heykellerini gördükten sonra Tören Yolu’nu takip ederek Batı Terası’na varıyoruz. Buradaki heykelleri güneşin batışı eşliğinde izledikten sonra bizleri bekleyen minibüslere binerek otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

KONAKLAMA: 4* Rabat Resort Hotel / ADIYAMAN

 

3.GÜN:

Sabah otelimizde alınan kahvaltı sonrası Kahta üzerinden Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü olan nissipi köprüsünden geçerek Siverek Bismil yol güzergahında Batman iline geliyoruz. Burada panoramik şehir turu sonrasında yemek molası veriyoruz. Türkiye’nin ilk petrol kuyuları eşliğinde Hasankeyf e ulaşıyoruz. Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi, Küçük Saray, Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri panoramik görüyoruz. Dicle Nehri kıyısında keyif çaylarımızı yudumladıktan ve fotoğraf molası verdikten sonra Hasankeyf gezimizi tamamlayarak Midyat ’a hareket ediyoruz. Küçük Mardin olarak anılan Midyat’ta Konuk Evi ziyaretimizi ve Telkari alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mardin otelimizde.

KONAKLAMA: 5* Erdoba Elegance Hotel / MARDİN


4.GÜN:
Sabah otelimizde alınan erken kahvaltı sonrası 50 dakikalık yolculuk sonrası altın bir gerdanlık olan Mardin’e ulaşıyoruz. Mardin’de ilk olarak Deyrulzafaran Manastırı’na ulaşıyoruz. Bir dönem tüm dünya Süryanilerinin Metropolitlik merkezi konumunda olan bu tarihi yapıda manastır görevlileri eşliğinde güneş tapınağı ve bölümleri gezilerini gerçekleştiriyoruz. Ardından Mardin şehir merkezine ulaşıyoruz. Verilen yemek molası sonrası aracımızdan ayrılarak bu büyülü kenti sizlerle keşfetmeye başlıyoruz Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin Müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii’yi görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binasını geziyoruz. Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımıye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağanüstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamlıyoruz. Sonrasında alışverişleriniz ve fotoğraf çekimleriniz için serbest zaman veriyoruz. Mola sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

KONAKLAMA: 5* Erdoba Elegance Hotel / MARDİN


5.GÜN:
Sabah otelimizde alınan erken kahvaltı ile Şanlıurfa doğru 3 saatlik yolculuk ile dünyanın ilk mabeti olarak değerlendirilen göbekli tepeye ulaşıyoruz öğle yemeği sonrasında  Akçakale sınır kapısı yolunu takip ederek ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz. Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs(Cennet camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi ( Harran Üniversitesi ),İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evleri ziyaret ediyoruz. Harran’da yapacağımız çeşitli ziyaretlerin ardında Şanlıurfa’ya doğru yol almaya başlıyoruz. Şanlıurfa’ya gelmeden hemen önce Hz. Eyüp’ün makamına ulaşıyor ve Çile Çektiği Kuyuyu ve Çeşmeyi görüyoruz. Ve artık tüm gezilerimizi tamamlayıp peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa merkeze ulaşıyoruz. Günün yorgunluğunu atmak üzere Gümrük Han‘da serbest zamanda vereceğiz. Bu sürede yöresel isot, dokumalar ve diğer alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Urfa kültürünün önemli bir parçası olan Sıra Gecesine (Ekstra) katılıyoruz.

KONAKLAMA: 5* Nevali Hotel / ŞANLIURFA


6.GÜN:
Sabah otelimizde alacağımız Erken  kahvaltı sonrasında ilk olarak Balıklı Göl’ü ziyaret ediyoruz. Hemen sonrasında ise Halil-ür Rahman Camii, Hz.İbrahim Makamı olarak inanılan mağara, eski Mevlid-i Halil Camii, yeni Mevlid-i Halil Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Hz.İbrahim’in ateşe düştüğü yer olarak kabul edilen Halil-ür Rahman Gölü ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Şanlıurfa’dan ayrılarak1.5 saatlik yolculuk ile Fırat Nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan siyah güllerin memleketi Halfeti‘ye varıyoruz. Buradan teknemize binerek Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyü’nü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye varıyoruz. Otobüsümüze binerek Gaziantep için yola çıkıyoruz. 1.5 saatlik yolculuk ile Gaziantep e varıyoruz. İlk olarak dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak kabul edilen Zeugma Mozaik Müzesinde paha biçilmez mozaiklerimizi seyretmenin ve onlarla ilgili inanılmaz mitolojik öyküleri dinlemenin keyfini yaşıyoruz. Üç boyutlu mozaiklerimizde tasvir edilen Venüs’ün nasıl hem balıketli hem de incecik görünebildiğine akıl sır erdiremeyecek, Çingene kızımızın sizi 180 derece takip eden bakışlarıyla büyüleneceksiniz. Sonra gün boyu Gaziantep’in kronolojik geçmişinde Önemli rol oynayan kurtuluş savaşında gazilik unvanına ulaşmasını sağlayan imalatı Harbiye olarak kullanılan şu anda Kahramanlık Müzesi haline getirilen müze ziyareti sonrasında Hamam Müzesi zeytin han ve kale civarı gezilerimiz ile bakırcılar Çarşılarında yorgunluk kahvesi için gümrük hana gidiyoruz. Buradan yöresel alışveriş imkânı sonrası otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

KONAKLAMA: 5* Şirehan Hotel / GAZİANTEP 

7.GÜN:
Sabah otelimizde alacağımız erken sabah kahvaltısının ardından, 3 saatlik yolculuk ile Dünya’nın en önemli mozaiklerinin sergilendiği Antakya Arkeoloji Müzesi’ne hareket ediyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dikkatli dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü burada bulunan mozaiklerin her biri bölge tarihini ve kültürünü yansıtması açısından çok önemlidir. Kiliselerinden biri olarak bilinen Saint Pierre Kilisesi’ni geziyoruz. Bu kilisenin de gezilmesiyle birlikte öğle yemeğine geçiyoruz. çan ezan seslerinin birbirine karıştığı sokaklarda dolaşarak Habib i naccar camisini geziyoruz. uzun çarşaflarda serbest zaman sonrası otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

KONAKLAMA: 4* Boğaziçi Hotel / HATAY

8.GÜN:
Sabah kahvaltısından sonra  Harbiye şelalesinde yürüyüş sonrası 2,5 saatlik yolculuk sonrasında hassa Belen İskenderun yol güzergâhından Çukurova Yaylasının ortasında yer alan ve Seyhan Nehrinin bereketli sularıyla beslenen şehir Adana’ya ulaşıyoruz. Adana’da gezimize Seyhan Nehri üzerine kurulmuş olan meşhur 12 Kemerli Taşköprü’de vereceğimiz fotoğraf molasıyla başlıyoruz. Hemen sonrasında Sabancı Camii gezisini ardından dönüş yolculuğumuz başlıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ulaşıyoruz. Bir başka MİSS TURİZM organizasyonunda görüşmek üzere siz değerli misafirlerimize uğurluyoruz.

06.05.2018
1350Rezervasyonunuzu bize ilettikten sonra, ekip arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek hem sizleri bilgilendirecek hem de onayınızı alacaklardır.
Bu nedenle size ulaşabilmemiz için bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmenizi rica ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir